7. helmikuuta 2025

Köyhä osti kalliita sukkia, ja haaveilee hammastahnasta

Vaatteet ne vaan kehtaa hajota. Puhun nyt siis kotivaatteista. Sukat, alushousut, t-paidat, pyjamahousut, leggingsit, college-housut. Pyjamahousuissa on se ongelma että niitä saa kaupoista vain kerran tiettyyn aikaan vuodesta. Sama juttu tietysti pörrösukkien kanssa.


Kengätkin hajosivat. Ainoat "paremmat" (=ei-lenkkarimaiset) "talvi"kenkäni, nilkkurit. Korko alkoi irrota. Pysyi onneksi osittain kiinni kotiin asti. Toiset vastaavat hajosivat edellisessä muutossa. Nyt minulla on enää lenkkareita.

 

Myös 46 vuotta vanhat pyyhkeet osoittavat hajoamisen merkkejä. Eikö mihinkään tässä maailmassa voi enää luottaa?

 

 


 

Heat Holders-sukat 

 

Pistin elämän risaiseksi, ja ostin sukkia. Minulla oli vain kolme paria Heat Holders-sukkia, ja tarvitsen enemmän. Tilasin nyt kolme uutta paria, samasta nettikaupasta kuin viimeksi (Ilonpolku). Sukat maksoivat lähes 15 euroa pari.


Olen vaatteissa muovivastainen, ja siksi onkin surkuhupaisaa että ainoat tarpeeksi lämpimät sukat jaloilleni on tehty akryylistä eli muovista. Muissa ruumiinosissa en edes voi pitää akryylivaatteita, ne kutittavat ja aiheuttavat iholleni punaisia jälkiä. Ja toki pidän aina Heat Holders-sukkien päällä myös polviin asti olevia villasukkia.

 



Haaveilen myös pidemmästä toppatakista. Nykyinen untuvatakkini on saatu ilmaiseksi sukulaisilta köyhäinapuna joskus 15 vuotta sitten, ja on muuten hyvä mutta liian lyhyt. Toppahousutkin voisivat olla kivat kovimmilla pakkasilla. Tosin onhan minulla sellaiset. Kannatti varastaa tädiltä kun en ole niitä koskaan käyttänyt koska ovat minulle liian lyhyet.

 

 

Kestävät alushousut?

 

Ja mitkähän olisivat hyvät alushousut? Kun viimeksi (vuosia sitten) ostin monipakkauksen Sloggeja ne hajosivat ensimmäisessä pesussa. 


Ja nyt sitten viimeisimpänä ostin monipakkauksen Pierre Robertseja. Hajotin ensimmäisen ahdistuksissani Tapsan kuolinpäivänä, ja luulin että vika on minussa. Mutta ei. Muutkin ovat hajonneet samasta eli saumakohdasta. Eli ei hitto jatkoon.


Eli kohta (nyt?) ei löydy mulle alkkareita esim. Citymarketin valikoimasta. Niiden pitää olla puuvillaa, kestävät ja ei saa olla esim. kutittavaa pitsiä.


 

Parodontax-hammastahna 

 

Olen ollut vuosikymmeniä täysin riippuvainen Parodontax-hammastahnasta. Ilman sitä ikeneni alkavat vuotaa verta. Joitakin vuosia sitten iso paha firma osti Parodontaxin, ja pilasi sen kokonaan. Poisti kaikki vaikuttavat ainesosat, joten se ei enää pidäkään ikeniä kunnossa.


Alkuperäistä Parodontax-hammastahnaa ei saa enää juuri mistään. Vain Hollannista. Saattaa olla että on viime hetket sieltäkään. Tilasin sitä "muutaman" putkilon Saksan Amazonin kautta pari vuotta sitten. Ja olin miettinyt että pitäisikö nyt tilata uudestaan, kun/jos vielä saa.


Mutta nyt minulle selvisi että esim. Saksan Amazonista saa hammastahnaa nimeltä Paromed, jossa on samoja ainesosia kuin alkuperäisessä Parodontaxissa! Tätä ihmettäkö olen odottanut? Kopiotuotetta.





Olen jo pitkään haaveillut halvemmasta puhelinliittymästä, ja sain nyt tietää firmasta nimeltä Globetel. Halvin kuukausimaksu on 5,90e. Saa nähdä onko huijarifirma. Liittymän vaihtoa varten pitäisi kai tosin osata vaihtaa kännykän sim-kortti... missälie 25 vuotta vanhan kännyn käyttöohjeet. Juu, olen tasan niin avuton. Pelottaa että jos tuon ikivanhan kännykän avaa niin se hajoaa lopullisesti.


Harkinnassa on myös Osuuspankin tilistä luopuminen ja siirtyminen kokonaan vain S-pankin asiakkaaksi, niin säästyisi niiltäkin maksuilta.

 

 




Lemmikkitarvikkeet